Fremia på studiebesök i Tillberga

0comments 0.78 mins read
Fremia på studiebesök i Tillberga

Fremia besökte på tisdagen Tillberga Grannskap. Arbetsgivarorganisationen jobbar för idéburna företag och organisationer.

– Det var fantastiskt roligt att besöka våra medlemmar Hjärtpunkt Skiljebo och Tillberga Grannskap och få möjlighet att på plats se deras verksamhet. Kontakten med våra medlemmar ger oss så många insikter som vi har nytta av i påverkansarbetet för långsiktigt hållbara förutsättningar och i våra kontakter med fackliga parter, säger Karin Liljeblad och Per Gradén vid Fremia.

– Hannes Lyckholm och medarbetarna på grannskapskontoret hos Tillberga Grannskap, berättade om det unika upplägget som de har med Västerås, där kooperativet tar helhetsansvar för en stor del av samhällsservicen på den lilla orten Tillberga. Alltifrån äldreboende och LSS-boenden, förskola och fritidsgård, bibliotek och medborgarhus till sporthall och badhus. Alltihop i nära samverkan med Tillbergaborna.